Asdep | Konular | Kitaplar

Sigortalılara Özel Diş Hastanesi İmkanı

Sigortalılara Özel Diş Hastanesi İmkanı


SEVK ALINIRSA SİGORTALILAR DA ÖZEL DİŞ HASTANESİNDE TEDAVİ GÖREBİLECEK

Sigortalıların sevk edilmek şartıyla özel sağlık kuruluşlarından ağız ve diş sağlığı hizmeti alabilmelerinin yolu açıldı.SGK, Sağlık Uygulama Tebliği'ni 9 Kasım itibariyle değiştirdi.


Değişikliğin ilk maddesinde özelde diş tedavisinin detayları yer aldı.


Buna göre, bir hastanın özeldeki diş tedavi ücretinin ödenebilmesi için ağız ve diş sağlığı merkezleri (ADSM), ağız ve diş sağlığı hastaneleri, ağız ve diş sağlığı eğitim ve araştırma hastaneleri tarafından tedavinin sağlanamaması nedeniyle sevk edilmiş olmaları gerekiyor.

Değiştirilen maddelerin özelde diş tedavisiyle ilgili diğer detaylar şöyle:

• Özürlünün özeldeki diş tedavi ücretinin ödenebilmesi için de, yine tedavilerinin sağlanamaması nedeniyle sevk edilmiş olmaları gerekmektedir.

• Sevkler sırasında, “Diş Tedavileri Sevk Formu” doldurulacaktır. Sevk tarihinden itibaren 10 iş günü içerisinde tedaviye başlanması gerekmektedir.

• Ortodontik tedavi gereksinimi olan hastalarda, en az bir ortodonti uzmanının/ortodonti konusunda doktoraya sahip diş hekiminin yer aldığı üç diş hekimi tarafından sağlık kurulu raporu düzenlenmesi yeterlidir.

Tedavinin başlanacağı il sınırları içerisinde, ortodonti uzmanının/ortodonti konusunda doktoraya sahip diş hekiminin bulunmaması halinde sağlık kurulu üç diş hekiminden oluşur.


Sağlık kurulu raporunda yapılan tedavinin estetik amaçlı olmadığı ve maloklüzyon tipi açıkça belirtilir.

Sağlık kurulu raporunun düzenlendiği tarihten itibaren 6 ay içinde tedaviye başlanılması gerekmektedir.

• Özeldeki tedavi sonrasında, formların, diş ünitesi bulunan protokollü resmi sağlık hizmeti sunucusunda görevli diş hekimi tarafından onaylanması gerekmektedir.