Asdep | Konular | Kitaplar

ASDEP Projesi Çanakkale'de de Faaliyete Geçiyor...

ÇANAKKALE ASDEP BAŞLIYOR:


ASDEP Projesi Çanakkale'de de Faaliyete Geçiyor...


Aile Sosyal Politikalar Bakanlığının hayata geçirmeye başladığı Aile Sosyal Destek Programı yani kısaca (ASDEP) projesi, Çanakkale’de de uygulanmaya başlıyor.


Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Ersin Fırat, dezavantajlı grupların çözümünün aile olduğunu bildiklerini, bu nedenle aile yapısını güçlendirmek istediklerini söyledi.


Aile Sosyal Destek Programı kapsamında kurumun imkanları ve hizmetleri konusunda desteğe ihtiyacı olan ailelere ulaşılması, durumlarının (ekonomik, sosyal, psikososyal vb.) anlaşılması ve durumlarına göre yönlendirme yapılması yoluyla vatandaşların kamu hizmetleriyle en hızlı ve kolay yolla buluşturulması hedeflenen proje ile sorunlar yerinde tespit edilerek, anında çözüm üretilecek.Çanakkale’de Nisan ayında başlayacak Aile Sosyal Destek Projesinin sağlık Bakanlığının Aile Hekimliği uygulamasından alınmış bir model proje olduğuna dikkat çeken Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Ersin Fırat, hizmeti vatandaşın ayağına götüreceklerini söyledi.


Vatandaşların hizmet talebinde bulunmasına gerek kalmadan ilçe ilçe, köy köy yapılacak ziyaretlerle Çanakkale ilinde ikamet eden özellikle sosyal risk altındaki vatandaşların tespit edilerek, ihtiyaç duyduğu desteklerin belirlenip sosyal sorunlarının giderilmesini, riskleri önleyici sosyal politikalar geliştirip uygulayarak Çanakkale ilinde ikamet eden vatandaşların yaşam kalitelerinin artırılmasının sağlanması, Korunmaya Muhtaç Çocuk, Engelli, Şiddet Mağduru veya şiddete uğrama riski bulunan kadın, yaşlılık, yoksulluk risk haritasının yapılmasını, Çanakkale ilinin risk altındaki kesim veri tabanının hazırlanması amaçlanıyor.


Sosyal danışmanların ev ev dolaşarak sorunların tespiti ve çözümü noktasında önemli bir hizmet sunacaklarını belirten Aile Sosyal Politikalar İl Müdürü Ersin Fırat "Bu proje de her ailenin bir sosyal danışmanı olacak diyoruz.


Hala problemlerin çözümünde yetersiz kaldığımız alanlar var.


Burada aile hekimliğinden farkımız şöyle; aile hekimliğinde vatandaş hekime giderek ’rahatsızlığım var’ diyor.


Bu projedeki en ayırıcı fark ise sosyal danışmanlar ev ev dolaşıyorlar.

Danışman aileye gidiyor ve biz ailelerin bir fotoğrafını çekiyoruz, sorunlarını tespit ederek, anında çözüm üretiyoruz" dedi.AİLELERE REHBERLİK HİZMETİ EVDE SUNULACAK

Fırat, amaçlarının problemlerini çözme yeteneğini geliştirmiş birer aile dönüşümünü sağlamak olduğunu belirterek, "Problem çözme yeteneği gelişmiş bir aile, kendi yağı ile kavrulan bir ailedir.


O ailenin içinde muhabbet, bereket, sevgi, saygı ve edep vardır. Problem çözme yeteneğini kaybetmiş ailede problemler olmaya başlamıştır.

TOPLUMSAL ŞİDDETE DUR! DENİLECEK:

O problemler, sosyal, ekonomik, sağlık, eğitim, ensest ve şiddet olabilir.


Bütün bunların sonucu geldikleri bizim istemediğimiz noktadır. Nedir? Şiddet, kadına, çocuğa, yaşlıya, engelliye şiddet.

Toplumsal şiddet dediğimiz şey istemediğimiz bir nokta.

Kadın cinayetleri, çocukların öldürülmesi, enseste giden sonuçlar istemediğimiz noktalar.

Ama bu istemediğimiz noktalara gitmeden önce bizim problemleri aile içerisinde tanımamız ve orada çözmeye başlamamız lazım.

Sahadaki uzmanlarımız o ailenin rehberi, yönlendirici, hem de rehabilite edici rolünü oynayacak. Hem de terapi dediğimiz aksayan yerleri düzeltecek” diye konuştu.

7 yorum

onlisans cocuk gelisimi

sayin bakanim onlisans cocuk gelisimi mezunlari icin atama istiyoruz.

13.11.2017 - Ziyaretci

atama

Turkiye genelinde iibf mezunu issiz sayisi cok fazla bu insanlar verilen isleri en iyi bicimde yapabilecek kapasidedeler rica ediyoruz uygun kadrolar icin iibf alimi da yapilsin

16.11.2017 - Ziyaretci

Asdep

Alın teriyle alım olsun yeterli 3.kişiler devreye girmesin

21.12.2017 - Ziyaretci

SOSYAL HIZMET

çevresi içinde birey yaklasimina aile ile çalışmaya en uygun meslek sosyal hizmet mesleğidir ! sosyal hizmet uzmanları atanmayı hak ediyor

12.02.2018 - Ziyaretci

sosyal hizmetler önlisans kadro istiyor

sayın bakanım lütfen sosyal hizmetler ön lisanslarıda artık alın aldığımız yüksek puanlar hepsi boşa gidiyor bizim bölümde sıfır alım var böyle adelet nerde görülmüş

26.04.2018 - Ziyaretci

SOSYAL ÇALIŞMACI

Müracaatçıyı hep birey hem aile hemde çevresiyle birlikte inceleyen tek meslek sosyal hizmettir.Geleceğimizin teminatı olan çocuklarımız için okul sosyal hizmetine de çok ihtiyacımız var.Son yıllarda aile içi şiddetin,tecavüzün,işsizliğin, madde bağımlılığın,istismarın ve yoksulluğun arttığı bu dönemde sosyal çalışmacılara gereken önem verilmiyor,atama yapılmıyor.Ülkemizde milyonlarca mülteci var güçlü bir TÜRKİYE için sosyal devlet sosyal hizmetle yola devam...

14.10.2018 - Ziyaretci

Lisans Sosyal Hizmet

Mikro,Mezzo,Makro(Birey,Aile,Grup)olarak çalışan çocuk ergen ve yaşlı kesime hitap eden ve onlara hizmet veren sosyal hizmet mesleğidir dezavantajlı gruplara(engelli,madde bağımlıları,şiddete maruz kalmış kadınlar,mülteciler,yetimlerimiz) hitap eden tek meslek sosyal hizmettir.
Sayın Bakanım Sesimizi Duyun Lütfen Sağlıklı bir gelecek güzel bir nesil için sosyal çalışmacı atamaları bekliyoruz saygılarımla...

14.10.2018 - Ziyaretci