Asdep | Konular | Kitaplar

Türk Doktorlar, Alzheimer'e Yatkınlık Geni Keşfettiler

Türk Doktorlar, Alzheimer'e Yatkınlık Geni Keşfettiler

Dünyada ilk defa Türk Doktorlar tarafından Alzheimer'e Yatkınlık Geni Keşfedildi.

Türk bilim adamları, Alzheimer hastalığı için yeni bir yatkınlık geni saptadı.

Buluş yeni tedavi yöntemleri açısından önemli...

İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Murat Emre, İstanbul Tıp Fakültesi nörologlarının da içinde bulunduğu bir ekip tarafından Alzheimer hastalığı için yeni bir yatkınlık geni keşfettiklerini söyledi.

Bu keşfi uluslararası bir başarı olarak nitelendiren Prof. Emre, “Genin ilk fark edilişi Türkiye'de oldu.

TREM2 denen ve hastalık ya da hasarlanmaya karşı vücudun bağışıklık sistemi cevabını düzenleyen bu gende ortaya çıkan bazı nadir değişiklikler (mutasyonlar) Alzheimer riskini en az 4 kat arttırıyor.

Bu genetik değişiklik bugüne kadar bilinen en güçlü Alzheimer yatkınlık geninden sonra ikinci en güçlü yatkınlık genini oluşturuyor.

Nadir bir genetik mutasyon olmasına karşın vücudun bağışıklık sisteminin hastalığın oluşmasındaki rolüne işaret ettiği için bu buluş önemli'' değerlendirmesini yaptı.

Gen değişiminin ilk kez bir Türk ailede incelendiğini kaydeden Murat Emre, çalışmalarını bu çerçevede yoğunlaştırdıklarını anlattı ve şöyle devam etti:

YENİ TEDAVİ YÖNTEMLERİ İÇİN ÖNEMLİ

''Ekibin saptadığı bu genetik değişiklik, bazı bunama hastalarında Londra Üniversitesi Nöroloji Enstitüsü'nden Dr. Rita Guerreiro ve Prof.Dr. John Hardy tarafından keşfedilmiş. Bir sonraki aşamada diğer araştırma bölümlerinin de katılmasıyla 25 binden fazla kişinin genlerinin incelenmesiyle bu genetik değişikliğin Alzheimer hastalığı için yatkınlık oluşturduğu tespit edildi.

Hastalığın oluşum sürecinin anlaşılması ve bu sürece yönelik yeni tedavilerin geliştirilmesi çabaları açısından buluş, uzmanlar tarafından önemli sayılıyor.''

"alzheimer tedavisi, alzheimerde yeni keşif, genlerle alzheimer'e çözüm, türk doktorların keşfi" yazısı sona erdi...

1 yorum

Tübitak konusunda bilgi talebi

Sayın Yetkililer sizde çok rica ediyoruz. Tübitak ile irtibata geçip, sakatların yapacağı buluş ve projelerini, internet üzerinden rahat rahat yollayıp değerlendirekleri bir birim kursunlar. Tübitak sitesinden bizlerin başvuru yapmasını engelleyen,çok sıkıcı prosüdürleri var. Sözlü anlatımla bile anlaşılacak çok projelerimiz var, ancak bu prosür yüzünden bir türlü değerlendiremiyoruz. Tübitak ne kadar ciddi müessese olsada, hakın her önerisi ile ilgilenecek, yazılı ve sözlü cevap verecek, amacı üretken beyinleri kazanan bıkmayan, nöbetle yürütülen danışma kurumu istiyoruz. Makul talerlerle ortaya çıkacak, çok buluş ve projemiz var
Selam ve saygılarımızla

20.11.2012 - Ziyaretci