Asdep | Konular | Kitaplar

ASDEP’le ‘Aile içi destek’

ASDEP’le ‘Aile içi destek’

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın pilot uygulamalarını yaptığı ve devamında ülke çapında uygulamaya başlamayı düşündüğü ASDEP Projesi:

Kuşaklar arası kültürel değerlerin aktarımını mümkün kılacak şekilde aile bağlarını güçlendirecek politikalara ağırlık vereceğiz.

Aile bütünlüğünün korunması, güçlü ve mutlu aileler için “aileye aile içinde destek” verilerek her aileye ulaşılabilecek “Aile Sosyal Destek Programı”nı (ASDEP) hayata geçireceğiz.

Refah artırıcı politikaların uygulanmasında aileyi esas alacağız.

11 yorum

Ne olur bizleri bu konularda aydınlatın

Bu değerli hizmetinizden dolayı başta bakanımıza ve size sonsuz minnetarız, çok sağ olun.
Ancak “Aile Sosyal Destek Programı”nı (ASDEP) hayata geçireceğiz derken, bu konuları kısa kısa maddeler halinde sıralanırsa çok memnun oluruz.
Bir bakım evine yerleşmek istemeyen kişiler için, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlülükleri, engelli yakınları ihtiyaç duydukları zaman, evde bakım destek hizmetini ne zaman verecekler.
2-3 saatliğine, ne zaman yardımcı elaman yollayabilecekler.
Engellisine baktığı için bakım aylığı alan aileleler, bu hizmetten yararlamıyormuş. Bu doğrumu.
Bu konuda uzman yetkililerden bilgi alıp bileri aydınlatırsanız size çok minnetar oluruz.
Çünkü Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğüne sürekli yazıyoruz, bu konuda hiç bigileri yok.
ALO 144 nolu telefon galiba iptal edilmiş, gece gündüz durmadan acıyoruz, hep meşgül çalıyor.
Selam ve saygılarımla.

15.11.2012 - HAMZA ve MEHMET - KARDAŞ

Sigortalı Olma Hakkında

Özürlü ikiz kardeşler olarak 35 sene sürekli bakıcımız olan yengemiz, bize baktığından dolayı bakın parası alıyor.
Tv de ve gazetelerde, engeliye bakanlar sigortalı olup,emeklilik hakkı kazanacaklar haberini duyduk.
Yengem bize baktığından dolayı sigortalı olup, emeklilik hakkı kazanabilecek mi.
Eğer böyle bir hakka sahipse nereye nasıl başvuru yapmalıdır. Abim 60 yaşında sigorta emeklisi, yengem ise 55 yaşında.
Selam ve saygılarımızla.

19.11.2012 - Ziyaretci

Kardeşlerden Acil Bilgi Talebi.

Merhaba Değerli Yetkililer,
Engelli kişilerin huzur içinde yaşamaları için,çok katkısı olacak çok sayıda, Değerli Bakanımıza çok makul uygulanabilir önerilerimiz var.
Önce şunu belirtip bilinmesini isterim ki. Bakım aylığı alan engelli ailesi ve engellilerin maddi ihtiyacı yoktur. Bu aylık ile gecinmek bize yeterde artar.
Engelliler olarak bu gün tek ihtiyacımız, telefon açınca hemen yardıma koşacak, özürlü ailesine yardımcı eleman yollayan, destek birim kurumu kurulmasını talep ediyoruz.
Engeli olarak ailemiz diyelim ki ani rahatsız olunca, bakımımızda acil yardım gerektiğinde, evden bir yere giderken, dışarı çıkıp içeri girerken taşınmamızda, verilecek yardık bize en büyük huzur sağlar.
Bu birim illerin ilçelerin engelli sayısına göre, her an hizmet vermeye hazır ekip birimler, acil 112 servis şeklinde, belediyelerin idaresi altında rahat yürülenebilinir.
Bu kurumun kamu oyunda idaal bir meslek yapmanın tek yolu, bu kurumda çalışan elemanların üçretleri, sadece hizmet verdikleri saat gün ve aylık süresine göre ayarlanmalı. Bu ücret ayarlaması, elemanın hem iş yapma şevki artıracak, hemde enellinin çok verimli aldığı hizmet kalitesini yükseltecek.
Bu kurumun diğer adı mobil seyyar bakım evi olmalı dersek çok isabetli olur.
Bir engeli olarak böyle bir kurum olsaydı, ister ailemizin yanında olalım, ister bakım evinde olalım, canımız dışarı isteyince çağırırız iki eleman, nereye istersek gideriz, yer içer gezer üç beş saat sonra, kaldığımız yere döneriz.
Bakanlığımız herşeyden önce %60 yukarı her engelli için, her an saatlik günlük ve aylık, hizmete hazır, hizmet verdiği an üçret alacak, iki elemanı, hazır ettiği an tüm engelli sorun kendilinden halledilir.
Bu yazılarımızı katkı olması amacıyla heyecanla değişik konularda yazmayı çok istiyoruz, anca pek ilgi görmüyor zannıyla yazmakta vaz geciyoruz.
Bu konuda görüş beyan ederseniz çok memnun oluruz.
Özürlü ikiz kardeşler
Enderin Selam ve Saygılarımızı sunuyoruz .

HAMZA KARDAŞ ve MEHMET KARDAŞ.

10.12.2012 - HAMZA ve MEHMET - KARDAŞ

aile danışmanlığının ataması

aile danışmanlığının ataması olmayacağı söylentileri var bilgisi olan var mı????

03.02.2013 - esi

Halen karar verilenedi

aslında Bakanlık projeyi devreye sokmak için hazır ama, maliye bakanlığı ve hükümet proje maliyetinden dolayı alımları erteledikçe erteliyor.

yoksa alım ve atamalar hemen olurdu...

08.02.2013 - hasan

aile danışmanlığı ataması

Evet atama olmayacağını Fatma ŞAHİN hem tweeter hemde facebook resmi sayfasından resmen açıkladı.

09.02.2013 - elif_esk

144 cevap

Merhaba alo 144 hattı iptal olmamıştır ödeme dönemlerin de olduğu için hatlar aşırı derece de yoğundur bu konu da aramalarınızı kesmeyin 7/24 hizmet sunmaktadır.

30.05.2013 - Ziyaretci

misafir

144 07.00-21.00 saatleri arasında hizmet vermektedir arkadaslar.

21.06.2013 - Ziyaretci

Merhaba arkadasım bu konuda

Merhaba arkadasım bu konuda bakanlıgımızın hizmeti devam etmektedir henüz sonuclanan bir durum bulunmamaktadır bi süre beklememiz gerekiyor ...

21.06.2013 - Ziyaretci

sosyolog

bu işi yapabileceğine inanan imd ler varki sadece sınavla alınan bir sertifika. aile danısmanlıgı sertifikası mesela 450 saat 300 saat teori 120 saat uygulama 30 saat süpervizyon + sınav .. herkes kendi açısından bişey istiyor. zaten sdyv lere hiç alakasız bölümler atandı. o zaman bende dilekçe yazabiliyorum avukat olayım? hakim savcı yapın beni ? bölümleri kaldırın bir üniversite eğitimi koyun kim mezun olursa HERKESE AYNI EĞİTİMİ VERDİKTEN SONRA doktor yapın hemşire yapın öğretmen yapın .. ülke bu konularda çok saçma sapan bir yere gidiyor.. aile nedir desen cevaplıyamıyacak, herhangi bir oyum getiremeyecek, özürlü çocugu olan bir aile gördügünde bu ne diyecek kişiler, asdep ten kadro istiyor .. pesssssssss doğrusu pesssssssssssss bunları dinleyen yetkililerede pesssss ..

05.09.2013 - Ziyaretci

Özel eğitim

Engelli kardeşlerimizim dertlerini en iyi anlayanlar " özel eğitim mezunları ve öğretmenleridir" ve halihazırda ailelere danışmanlık tecrübeleri vardır. Özel eğitimcilerde bu alanda değerlendirilmelidir.ve alımlarda tecrübeli eğitimciler alınırsa daha faydalı olacaktık. Danışmanlık tecrübeyle gelişir.

20.02.2016 - Ziyaretci